Anglicko-český slovník zdarma

V linuxu mi dlouhou dobu chyběl překladový anglicko-český slovník jen proto, že jsem si myslel že žádný vhodný prostě neexistuje. Nedávno jsem však objevil skvělý anglicko-český slovník, který je navíc zdarma. StarDict je kvalitní slovník. Soustředí se pouze na funkční část, a samotnou databázi slovníku (slovíčka) si do něj můžete nahrát libovolnou. Pomocí tohoto návodu vám poradím, jak do něj nahrát anglicko-český slovník a česko-anglický slovník vytvářený pod svobodnou licencí GNU/FDL.

Postup jak tento slovník získat je velice jednoduchý, samotný program je možné nainstalovat z repozitáře vaší distribuce. Je umístěn v balíčku který se jmenuje stardict. To ale není vše, ještě je potřeba stáhnout slovníková databázi pro slovník. K dispozici jsou desítky slovníků pro mnoho světových jazyků.

Stardict je zajímavý anglicko český slovník primárně určený pro desktopové prostředí GNOME. Jedná se pouze o prohlížečku slovníků, z čehož vyplývá, že vlastní databázi hesel je do něj třeba nahrát zvlášť. Oblíbenou kombinací je jeho použití se svobodnou databází GNU/FDL (anglicko-český slovník), nicméně existují i návody, kterak pro použití se StarDictem zkonvertovat databázi slovníků komerčních. Například návod na získání anglicko-české databáze ze slovníku PC Translator je zde:převod databáze slovníku. Zajímavou funkcí, kterou zvládá, je skenování výběru. Funguje to tak, že označíte-li nějaké slovo na internetové stránce nebo ve kterémkoliv programu, ihned uvidíte jeho překlad. Pro příznivce příkazové řádky existuje i konzolová verze slovníku sdct.

Anglicko-český slovník

Nejvíc asi využijete slovník německo-český, rusko-český, španělsko-český, francouzsko-český, anglicko-český atd. Jejich seznam si můžete zobrazit zde. Anglicko-český slovník je k dispozici v balíčku stardict-english-czech.

Slovník cizích slov

slovník cizích slov je umístěn v balíčku stardict-czech.

Jak získat anglicko-český slovník v Ubuntu nebo Debianu?

Přidejte do /etc/apt/sources.list následující repozitáře:
deb http://debian.cihar.com/ unstable non-free
deb http://volatile.debian.org/debian-volatile etch/volatile main contrib non-free

sudo apt-get install stardict

Tímto jste nainstalovali pouze grafické rozhranní pro anglicko český slovník. Dalším krokem je stáhnutí samotného slovníku (tj. souboru, který obsahuje slovíčka). Anglicko-český slovník pro StarDict je možné stáhnout nainstalovat z repozitáře.

sudo apt-get install stardict-czech
sudo apt-get install startict-english-czech 

Vzhled slovníku

Anglicko český slovník

Poté by se měla ikonka slovníku objevit v Aplikacích -> Příslušenství, nebo jej můžete spustit z příkazové řádky příkazem stardict & . Po spuštění by se měl anglicko-český slovník objevit i v oznamovací oblasti v podobě ikonky. Oficiální stránka tohoto projektu je zde

Používat tento slovník jistě zvládne každý. StarDict má ovšem jednu velice velice užitečnou funkci, a tou je Skenování výběru. Pokud si ve slovníku v levém dolním rohu zaškrtnete Skenovat výběr, tak potom stačí v libovolném programu jednoduše označit slovo myší, a StarDict vám jej na místě přeloží. Tato funkce vás zprosťuje od neustálého přepínání ze a do slovníku, a při čtení delších anglických textů je to nenahraditelná vlastnost.

Vylepšete anglicko český slovník!

Anglicko-český GNU/FDL slovník může upravovat úplně každý přes webové rozhraní. Najděte si chvíli času a přidejte pár slovíček, vylepšujete slovník, který sami používáte (a spousta další lidí s vámi).

Anglická výslovnost

Tento slovník implemtuje také výslovnost slovíček pomocí aplikace espeak. Ze stránek projektu Stardict si můžete stáhnout balík WyabdcRealPeopleTTS. Archiv rozbalte do adresáře /usr/share. Vytvoří se tam podadresář WyabdcRealPeopleTTS. Bude obsahovat mnoho .wav souborů s výslovností, ne sice pro všechnu zásobu GNU Anglicko-českého slovníku, ale značnou jejich část. Po spuštění programu zkontrolujte, zda máte povoleny zvuky a výslovnost (v Nastavení).

Po stažení archivu s nahrávkami výslovnosti jsou v archivu přítomná slova při zobrazení i vyslovena. Použitelnost této funkce je ale značeně omezená, nejedná se totiž o hlasovou syntézu, ale skutečně o připravenou nahrávku jednoho každého slova.

Anglicko český slovník online

Pokud hledáte anglicko český slovník online, máte na výběr následující možností:

  • slovník Lingea Lexicon - Internetová online verze anglicko českého slovníku Lingea Lexicon 2002 - Angličtina, němčina, francouzština, španělština. Včetně výslovnosti.
  • Seznam Slovník - Slovník postavený na datech výrobce programu PC Translator. Angličtina, němčina, francouzština, španělština, italština, ruština. Bez výslovnosti.
  • GNU/FDL - Svobodný anglicko-český slovník. Bez výslovnosti.

Další možností jak používat anglicko český slovník zdarma je desktopové rozhraní k online internetovým slovníkům: Jedná se o programy, které stahují překlady pomocí protokolu DICT z databází slovníků internetových. Mezi takové aplikace patří Dictionary (anglicko český slovník, součást desktopového prostředí GNOME) a KDict (anglicko český slovník, součást desktopového prostředí KDE).

Závěr

Výběr dalších slovníků pro Linux je k dispozici zde: (slovníky pro linux). Slovník toho obsahuje dost, ale co je na něm nejlepší je, že má funkci skenovat výběr - stačí slovo označit a hned se vám zobrazí jeho význam ve slovníku. Toto chování lze pochopitelně zakázat. Slovník umí běžet v trayi. Anglicko-český slovník občas potřebuje asi každý z nás. Před nedávnem jsem objevil tento program StarDict, což je velmi pohodlné GUI pro práci se slovníky (i s více slovníky zároveň).

Vyšlo 24.05.2007, v blogu: 0 1 2 3 4 5 6 7 8

Děkuji, že jste se rozhodl(a) přečíst tento článek. Budu rád i za komentář. Pokud Vás tento článek zaujal a rádi byste jej doporučili ostatním, podpořte mně prosím tím, že věnujete minutku svého času a uděláte mi reklamu na linkuj.cz, vybrali.sme.sk či jagg.cz. Přeji příjemné čtení

Poslední články

Diskuse k blogu

Slovník 
Po dlouhé době jsem se odhodlal zkusit OpenSUSE, protože ty předchozí verze byly zoufalé a proto jsem jel několik let na Mandrivě. Verze OpenSUSE 10.3 mne nadchla a po instalaci a nastavení mi v ní běhá všecko jak má, i anglicko český slovník StarDict, který lze jednoduše stáhnout z repozitářů. 
Vložil: Dominik S. (27.12.2007 21:44:04)
Dominikovi 
Ja na openSUSE 10.3 pouzivam klon stardictu ale prepsany ve QT4 a sice konkretne qstardict. Repositar pro pridani se nachazi zde:

http://download.opensuse.org/repositories/home:/subik/openSUSE_10.3/ 
Vložil: Milan Beneš (27.12.2007 21:47:31)
anglicko slovenské slovníky pro stardict 
Anglicko slovenský a slovensko anglický slovník sa dajú stiahnuť tu:
http://www.sk-spell.sk.cx/mass-msas 
Vložil: Dan (27.12.2007 21:49:04)
anglicko český překladač 
stardict som az dotaraz nepoznal ale odtaraz ho uz masivne pouzivam, skvely produkt:) 
Vložil: kvas (27.12.2007 21:55:37)
slovník AJ-CZ 
Kdyz jsem byl offline, tak jsem pouzival Lingea Lexicon 2002, ale pak uz jsem presel na http://www.slovnik.cz, protoze ho mam dostupny i kdyz sedim u jineho pocitace... 
Vložil: (27.12.2007 22:12:02)
slovníky v Linuxu 
Take pouzivam Stardict a jsem s nim velmi spokojen. tady je muj navod na instalaci:

1. rozhrani slovniku: aptitude install stardict

2. balicek se slovni zasobou:
a) stahnout z http://debian.cihar.com/
b) nebo pridat zdroj
#stardict (denne aktualizovany balicek GNU/FDL Anglicko-Ceskeho slovniku)
deb http://debian.cihar.com/ unstable slovnik

3. vyslovnost: do /usr/share rozbalit archiv WyabdcRealPeopleTTS.tar.bz2
(je na strance http://stardict.sourceforge.net/)

4. volitelne doplnit slovniky do konfigurace Stardictu:
The Free Dictionary - http://www.thefreedictionary.com/%s
Google define - http://www.google.com/search?q=define:%s 
Vložil: Akki (27.12.2007 22:13:40)
anglicko český slovník online 
používám pouze anglicko český slovník online a to tento GNU/FDL Anglicko-Český slovník, umí překládat i celé webové stránky, nechá to v původním znění, ale po najetí myší se zobrazí překlad slova, které neznáte ( slovníkem známé slova jsou podtržené )

http://slovnik.zcu.cz/online/ 
Vložil: Roman (27.12.2007 22:16:10)
Přidání příspěvku
©PC-guru.cz 2000-2008 | Optimalizováno pro 1024*768