Ostrov Pag

Letní dovolenou 2006 jsme strávili v Chorvatsku s cestovní kanceláří Tomi Tour na ostrově Pag. Byli jsme ubytovani v Kempu Tomi v překrásném městečku Povljana. Pag je ostrov v severní Dalmácii. V tomto článku se dozvíte vše o chorvatském ostrově Pag, jeho střediscích Novalja, Pag a Povljana.. Ostrov Pag je přístupný buď trajektem (doba jízdy 15 minut) z Rijeky v severní části ostrova nebo po mostě, který se nachází na jižním konci ostrova ve směru na Zadar. Pláže na ostrově Pag jsou vesměs písčité, písčitokamenité, v menší míře oblázkové.

Ostrov Pag

Sám ostrov je převážně skalnatý a je znám zejména produkcí proslulého pažského sýra. Na ostrově Pag je několik velkých středisek jako Novalja a město Pag, a spousta menších, mezi které zapadá právě Povljana.

Ostrov Pag je jedním z jižních kvarnerských ostrovů a je to třetí nejdelší ostrov v Chorvatsku, Pag patří s ostrovy Cres a Hvar k nejdelším ostrovům Jadranu. Rozprostírá se podél masivu Velebit a od pevniny je oddělen dlouhým Velebitským kanálem. Na ostrově najdete útulná letoviska s krásnými, oblázkovými a písčitými plážemi, turisty nadchnou malebné zátoky a čisté moře kolem ostrova. Ostrov pag má pobřeží dlouhé více než 250 km.

Hlavní město ostrova Pag je Pag

Hlavní město ostrova Pag leží v malebné zátoce ve střední části ostrova. Střed města si dochoval historický ráz z 15. století. Ve městě pag se nachází románský chrám a farní kostelík a některé veřejné objekty. Město protínají dvě hlavní ulice protínající se na náměstí. V roce 1409 se dostalo pod nadvládu Benátek, která městu přinesla dlouhou dobu míru posíleného zisky ze soli získáné odpařováním vody v blízkých slaniskách (pažská solnice je stará stejně jako Pag).

Pag

Kromě výroby soli se obyvatelstvo zabývá i chovem ovcí (proslulý pažský sýr a jehněčí maso), vinařstvím (pažská žutica), zemědělstvím a rybolovem. Poutavé je zejména to, že celé pobřeží v oblasti městečka Pag je lemováno desítkami malých pláží.

Do městečka Pag jsme si jeden den udělali s kamarády výlet stopem, je to nádherné město. Chorvati jsou velice hodní, zastavovali nám během chvilky, a to dokonce i v noci když jsme se z Pagu vraceli. Byli jsme se podívat na kopci nad Pagem, a je tam nádherný výhled.

Pag

Na západním výjezdu z města Pagu, na komunikaci, která vede do Novalje, se po výstupu serpentinou na levé straně nachází plošina Vidikovac. Z této plošiny je vidět celé panorama města Pagu a proto zde mnozí turisté využívají příležitost k fotografování, stejně jako jsme tak udělali my.

Letovisko Novalja

Letovisko Novalja je druhým největším místem ostrova. Novalja se nachází se nachází přibližně 20 km od městečka Pag. V centru se nacházejí pozůstatky raně křesťanské baziliky a předrománského kostela z 9. - 10. století. Městečko žije výhradě z turistického ruchu, pro který jsou zde vytvořeny velice dobré podmínky. Nachází se zde množství restaurací, kavárniček, pizzerií a mnoha zábavních atrakcí. V místě je množství velice moderních a dobře vybavených soukromých apartmánů. V místě je velice krásná a známá pláž. Nejkrásnější z nich, Zrće vzdálené asi 2,5 km o Novalji, obdržela modrou vlajku jako znak čistoty a vybavení.

Povljana, kemp Tomi

Pag - povljana

Povljana se stala za poslední roky turisticky nejvíce se rozvíjejícím městečkem na ostrově Pag. Za stále vzrůstající zájem vděčí své poloze s překrásným výhledem na otevřené moře, kombinaci písečných a oblázkových pláží, výskytem tzv. "sladkovodního bláta", které je proslulé svými léčivými účinky na revmatické potíže, ale hlavně vstřícnosti a pohostinnosti místních obyvatel. Od hlavního města ostrova Pag je Povljana vzdálená jen 13 km.

Povljana leží v jižní části ostrova v zelené zátoce. Povljana byla osídlená již za římských dob. Okolí letoviska je vhodné pro rodinou dovolenou, kromě koupání můžete chodit na procházky a jezdit na kole. Pravidelné autobusové linky spojují Povljanu s Pagem, Zadarem i ostatními většími městy.

Pag - povljana

poloha kempu TOMI asi 100 m od moře, asi 800 m od centra Povljany s vynikající zalesněností celého areálu. Před kempem možnost posezení v baru Neptun s překrásným výhledem na otevřené moře. Dominantou baru je rybářská loď vylovená z hlubin Jadranu. V blízkosti kempu se nachází tenisové kurty se sport barem a jezírko s „léčivým blátem“. Jako i celý ostrov Pag je i Povljana obklopena pěknými přírodními plážemi. Oblázkově–kamenitá pláž je od kempu vzdálená asi 150 m, písečná pláž asi 250 m.

Z vlastních zkušeností mohu doporučit bar s diskotékou Campanella, kde to žije až do rána. Točí tam na naše poměry průměrné pivo Tuborg a Ožujsko, ale mají i dobré koktejly. V povljaně jsou několikrát do týdne trhy, je tam spousta obchodů, pošta, turistické informace, zmrzliny, kavárny, pizzerie, prostě vše co je na dovolené potřeba:-). Cena pizzy i většina ostatních věcí se pohybuje zhruba tak jako u nás.

Chorvatsko Povljana

V Povljaně se nám velmi líbilo, je to krásné městečko a dovolenou mohu doporučit všem. Dalším tipem může být dovolená v řecku na chalkidiki.

Vyšlo 02.03.2008, v blogu: 0 1 2 3 4 5 6 7 8

Děkuji, že jste se rozhodl(a) přečíst tento článek. Budu rád i za komentář. Pokud Vás tento článek zaujal a rádi byste jej doporučili ostatním, podpořte mně prosím tím, že věnujete minutku svého času a uděláte mi reklamu na linkuj.cz, vybrali.sme.sk či jagg.cz. Přeji příjemné čtení

Poslední články

Diskuse k blogu

Pag Novalja 
Na Pag do Novalje se chystáme letos na výlet...mnohokrát jsem slyšela, že je tam krásně. 
Vložil: Alena (02.03.2008 12:57:19)
Kempy Tomi na Pagu - Chorvatsko 
Přátelé, byl někdo z vás v kempu Tomi, ubytovaný v bungalovech a se stravou. Může nám někdo pospat jaké to bylo? Nebo popř. poslat nějaké fotky na výše uvedený e-mail. Díky za nějaké informace. 
Vložil: Denny (02.03.2008 12:59:04)
Re: názor na kemp Tomi 
Ahoj já byl vloni s Tomi tour na Pagu v Povljaně ale byl jsem ubytován v penzionu Ticic tam se vaří a jídlo se vozilo do kempu. vaří čeští kuchaři česká jídla bylo i vepřo knedo zelo vaří dobře, jen v těch stanech je v noci hrozně, lidi spali venku před stany a to jsem tam byl poslední týden v červnu.Jinak bylo c tou cestovkou vše v pohodě. 
Vložil: Michal (02.03.2008 13:00:40)
Povljana 
Ja som bola v Povljane uz 4x a tento rok tam pojdeme zas... Je tam uplne uzastne, pre mna jedno z najlepsich miest na svete :)Skor asi pre rodiny s detmi, ale my sme tam boli aj partia mladsich ludi a zabava bola riadna... Byvali sme v kempe Tomi a uplne spokojni boli vsetci. WC,sprchy cistucke, niekolko krat denne umyvane, tak ze naozaj ok! Zabavit sa tam da v bariku NEPTUN hned pri kempe a aj majitel je fakt mily mlady chalan IVE :)Zvykne mat aj zivu hudbu a fakt sa to dobre pocuva... potom v meste je aj pizzeria, trhy-dost dlho do noci mozte nakupovat, par barikov z terasamy a bar CAMPANEL, tam sme chodili dost casto - dobra obsluha... Plaze su aj kamienkove aj pieskove a hlavne ciste! Voda je vacsinou dost tepla, chladnejsia je ak je nahodou niekde v blyzkosti burka, V Povljane prsi minimalne...Ja som teda dazd este nezazila-chodievam v juli... Tak ze Povljanu naozaj odporucam, je tam krasne a su tam velmi mili domorodci... :) 
Vložil: Katka SK (25.03.2008 23:07:38)
Povljana 
Souhlas s Katkou, byli jsme tam loni, letos už máme zase zaplaceno, už se těšíme. Byli jsme v druhé půlce září ve stanu , nemilujeme příliš vedro, ale i tak byly teploty úžasné , přes den kolem 30,ráno a k večeru kolem 20-25, příjemné teploty na procházky a výlety.Městečko moc hezké, kolem moře upravená promenáda s lavičkami.
Vydali jsme se nad městečko, nad moře a měli jsme i houbovou smaženici, našli jsme spoustu klouzků.
Socilání vybavení kempu skvělé, čisťounké. Měli jsme zájezd bez jídla,abychom nebyli vázaní na čas.Takže jsme vařili kdy se nám chtělo. Jinak ceny potravin téměř stejné jako u nás, takže nemá cenu toho moc vozit.
Opravdu je to tam moc pěkné, a hlavně je paráda, že nemusíte vozit žádné vybavení, stany mají lednice, vařiče, poličky, matrace, deky,
prostě jen přijedete vybalíte a můžete si užívat. 
Vložil: Jana (31.03.2008 09:18:34)
Povljana  
Ahojky na Povljaně s cestovní kanceláří TOMY jsem byla před dvouma rokama bylo to super a hlavně byli suproví spolu bydlící. Nemůžu na to zapomenout a nejrači bych se zase vrátila.. Bylo tam krásně no co dodat dovolená jak má být...  
Vložil: Jana Viezánová (07.12.2008 13:44:26)
 
Ahoj,

v Povljaně jsme byli na konci srpna.. Je to dost malé letovisko, kde se nachází cca 4 markety, 3 pekárny, 10 restaurací, 1 pizzerie, 1 směnárna, 1 pošta, 1 stánek se suvenýry.. Ale nikde tam nebyla zábava s hudbou.... To bylo vlastně až v Pagu. Jinak jsme byli ubytováni v kempu TOMI... Ve stanech to nebylo zase tak špatné, ale jídlo bylo fakt hnus a to jsme měli plnou penzi... Nevím jestli to jídlo je každý rok stejný nebo je to tím, že to byla poslední sezóna v tomto kempu, jak říkala delegátka, ale tenhle rok jídlo nestálo za nic...

Příroda, pláže - krása, nemůžu nic vytknout.. Bylo to hezký, ale příště bych asi volila větší město, kde to trochu žije.. :)  
Vložil: Mandy (16.09.2011 13:21:15)
Přidání příspěvku
©PC-guru.cz 2000-2008 | Optimalizováno pro 1024*768