Přesný čas

Pokud máte připojení na internet, můžete jednoduše nastavovat přesný čas podle některého serveru s přesným časem plně automaticky. Pro tento účel existují dva protokoly: starší Time a novější NTP. Dnes jsem napsal návod na to, jak v počítači nastavit přesný čas s přesností lepší než 0.001 sekundy pomocí protokolu NTP. Tento návod na nastavení přesného času je pro linux, ale je možné stáhnout verzi programu pro Windows.

Přesný čas - jak mít v počítači vždy přesný čas

Ve škole máme často přihlašování na různé projekty, předměty nebo zkoušky přes internet v předem stanovený čas. Proto je pro mě přesný čas velice důležitý. Když někdo propásne začátek registrace, byť třeba o několik sekund, tak na něj nemusí zbýt termín který se mu hodí. Proto jsem hledal způsob jak synchronizovat přesný čas v řádu tisícin sekundy s některým serverem s přesným časem.

Přesný čas v linuxu

Možná se budete divit, ale v Linuxu je nastavení přesného času velice jednoduché. Většina linuxových distribucí obsahuje program ntpdate, který pomocí NTP protokolu (Network time protocol) nastaví přesný čas podle některého serveru. Pokud program ntpupdate pro aktualizaci přesného času nemáte, najdete jej v balíku xntp. Tento program stačí volat s jediným parametrem (názvem serveru s přesným časem). Vytvořil jsem skript time-sync.sh který nastaví přesný čas podle serveru pool.ntp.org, který obsahuje dva řádečky:

Přesný čas - skript na synchronizaci v linuxu

#!/bin/bash
# Skript ziska presny cas ze serveru ntp
# nastavi presny cas jako systemovy


ntpdate pool.ntp.org 

Přesný čas ve Windows

net time /setsntp:sntp.server.cz

Nastavení přesného času ve windows lze provádět automaticky, pokud povolíte volbu Start => Nastavení => Ovládací panely => Datum a čas => Vlastnosti => Čas v internetu.

Po jeho zavolání budete mít v počítači přesný čas. Tento skript je možné vložit do Cronu (například do /etc/cron.daily pro získání přesného času jednou denně), tak aby se pravidelně spouštěl a nastavil přesný čas. Seznam dalších českých NTP serverů s přesným časem, podle kterých si můžete aktualizovat čas je k dispozici třeba zde. Serverů poskytujících přesný čas existuje velmi mnoho, nejlepší je seřizovat přesný čas ze serveru, který je pokud možno nejlépe řízen přímo nějakým časovým normálem a má velmi dobré připojení k internetu.

Tento program se vlastně jednorázově zeptá daného ntp-serveru na přesný ča s a podle něj nastaví čas (i datum) místního počítače na takto získaný přesný čas.

Přesný čas - odkazy

Vyšlo 06.05.2007, v blogu: 0 1 2 3 4 5 6 7 8

Děkuji, že jste se rozhodl(a) přečíst tento článek. Budu rád i za komentář. Pokud Vás tento článek zaujal a rádi byste jej doporučili ostatním, podpořte mně prosím tím, že věnujete minutku svého času a uděláte mi reklamu na linkuj.cz, vybrali.sme.sk či jagg.cz. Přeji příjemné čtení

Poslední články

Diskuse k blogu

Presny cas 
Presny cas v CR je mozne take videt na strance http://presnycas.eu . Vyhodou te stranky je to ze se nepouziva java, takze nacteni je rychle a je mozne i na pc kde java neni nainstalovana (staci i nejjednodusi prohlizece)
 
Vložil: Přesný čas (04.08.2008 22:53:27)
nejde nastavit dle popisu čas 
Pokud postupuji dle uvedeného postupu, v nabídce datum a čas žádná položka "Vlastnosti" a volba "čas v Internetu" se nevyskytuje. Jsou tam jenom záložky datum a čas a potom časové pásmo. Je to na Windows XP. Kde je chyba?
 
Vložil: Vojta (04.09.2008 12:00:02)
nastaveni casu ve win xp 
No ja nevim, ale podle teto stranky je uvedena zalozka pro protokol NTP i ve Windows XP. http://idoc.vsb.cz/cit/tuonet/sluzby/ntp/win_xp/ 
Vložil: admin (04.09.2008 12:04:17)
nejde nastavit dle popisu čas 
V XP to opravdu jde přesně podle popisu. Zkuste se podívat zda běží služba "systémový čas" (tento počítač, spravovat). 
Vložil: Otakar (23.08.2010 17:08:05)
Přidání příspěvku
©PC-guru.cz 2000-2008 | Optimalizováno pro 1024*768