Štramberk - Tipy na výlet, fotky

Štramberk je malebné romantické městečko na severní moravě, blízko Kopřivnice. Nedávno jsme do Štramberka vyjeli na nádherný výlet. Ve Štramberku máte jedinečnou příležitost si tento sen splnit. Při pohledu z rozhledny Trúby, věže bývalého Štramberského hradu, si návštěvník připadá jako král v pohádce.

Štramberk má asi 3500 stálých obyvatel a první zmínka o něm je z roku 1211. Na pahorku nad ním stál gotický hrad, který byl zcela zbořen v roce 1782 a zbyla z něj pouze věž, nazvaná “Trúba”. Později ji koupil architekt K.Hilbert a vytvořil z ní rozhlednu, která je vidět na fotografiích.

Štramberk Štramberk Štramberk

Dokonce i založení hradu je tak trochu pohádkové. Podle pověsti měla tvrz stát na protějším kopci Kotouč, ale stavbu překazili malí trpaslíci.

Štramberk Štramberk

Město Štramberk, to není jen hrad, to je i místní specialita Štramberské uši a nádherné okolí Moravskoslezských Beskyd, Oderských vrchů, Kopřivnice a Ostravy. Uši jsme si taky dovezli. Tak tento výlet vřele doporučuji!!! V okolí Štramberku je hned několik zajímavých věcí, kvůli kterým se oplatí vyrazit do tohoto města na celý den.

Štramberk Štramberk Štramberk

Štramberk je však zajímavý už pokud se po něm pouze projdete. Jedná se o historické městečko, jehož domy a chaloupky jsou doslova nalepeny jedna na druhou. Na náměstí je kostel svatého Jana Nepomuckého, který je ze 14.století a byl přestavěn v letech 1721-1723. Okolní domy jsou z pozdně barokního období.

Štramberk Štramberk Štramberk

Obecně známým lákadlem je samozřejmě hrad Štramberská trúba a jeskyně Šipka, která se nachází v Národním sadu. Pokud vám chůze navadí, rozhodně doporučuji také výlet na místní rozhlednu “Bíla hora“, či do muzea Tatry Kopřivnice. V muzeu uvidíte exponáty automobilů, které se v tomto městě vyráběly.

Štramberk Štramberk Štramberk

Velice zajímavá je ovšem legenda, která se váže k výrobě Štramberských uší. V roce 1241 bylo město oblíčeno vojsky Tatarů, kteří svým poraženým nepřátelům uřezávali uši a nosili je jako ozdobu. Po modlitbě štramberských lidí za záchranu jejich města začal prudký déšť, který vyplavil nepřátelský tábor a Tataři odtáhli. Zbyly po nich pytle s uřezanými uchy. Odtud vznikl název Štramberské uši.

Štramberk Štramberk Štramberk

Vyšlo 08.05.2009, v blogu: 0 1 2 3 4 5 6 7 8

Děkuji, že jste se rozhodl(a) přečíst tento článek. Budu rád i za komentář. Pokud Vás tento článek zaujal a rádi byste jej doporučili ostatním, podpořte mně prosím tím, že věnujete minutku svého času a uděláte mi reklamu na linkuj.cz, vybrali.sme.sk či jagg.cz. Přeji příjemné čtení

Poslední články

Diskuse k blogu

Štramberk 
Štramberk... ten já osobně miluju a pokaždé, když tam jedu vyfotím snad stovky fotek, pokaždé jsou něčím jiné... a jak já se bojím výšek, tak na Trúbu "vylezu" bez problémů... Určitě si kdo jste ve Štramberku nebyli, zajeďte!!! A uši jsou mňáám :-) 
Vložil: Sonrisa (29.07.2010 15:41:29)
thanks 
Wow!I love each and every pictures of hundreds of photos, they are always different.Thanks for shared it here.Visit https://www.essayguardian.com/

 
Vložil: ronrogers (19.07.2017 08:35:43)
Přidání příspěvku
©PC-guru.cz 2000-2008 | Optimalizováno pro 1024*768