Tip na film - Bathory

Historický velkofilm Juraje Jakubiska a současně nejdražší filmový projekt střední Evropy přivádí k životu krvavou legendu o Čachtické paní. Ta se podle pověstí koupala v krvi panen a na svých panstvích po léta vraždila a mučila své poddané. Alžběta Báthory je považována za největší ženskou vražedkyni v dějinách lidstva. Řada autorů a badatelů ji připisuje až 650 případů vražd. Zřejmě ne zcela duševně zdravá Alžběta se podle pověstí koupala v krvi mladých dívek, aby omladila své tělo a duši. Kým ve skutečnosti byla? "Krvavou hraběnkou", sadistickou vražedkyní, nebo obětí temných intrik, pomluv a bezpráví?

Mimořádná osobnost Alžběty Báthoryové, legendární Čachtická paní, zaměstnává historiky už po staletí. Ještě čtyři sta let po její smrti se pohledy na její život a vinu rozcházejí. V Guinessově knize rekordů je uváděna jako největší vražedkyně všech dob. Film se na Alžbětu Báthory dívá jako na renesanční, inteligentní a vzdělanou ženu, která byla obětí těch, kteří prahli po jejím majetku.

bathory

Film je příběhem o Alžbětě a její nenaplněné lásce k slavnému italskému malíři Caravaggiovi, o manželském poutu nejmocnějších uherských rodů Báthory a Nádašdy a o intrikách palatína Juraje Thurza.

bathory

Film začíná obrazem dnešních trosek čachtického hradu – s krkavci, krysami, lebkami atd., poté vypravěč začne dlouze líčit své svědectví o Alžbětě Báthoryové od dětských zásnub po osamělou smrt: ve třech kapitolách.

bathory

Bathory, historický velkofilm Juraje Jakubiska, vidělo za první tři týdny půl milionu diváků. Podle distributorů se tak stal najúspěšnějším slovenským filmem v dějinách slovenské kinematografie.

bathory

Mezi hororovými prvky se divák dokáže uvolnit a pousmát v okamžicích nadsázky, třeba s nahým malířem v polích, různými vynálezy mnichů, či při milování hraběnky v chrámu ve zpovědnici.

bathory

Vyšlo 02.09.2008, v blogu: 0 1 2 3 4 5 6 7 8

Děkuji, že jste se rozhodl(a) přečíst tento článek. Budu rád i za komentář. Pokud Vás tento článek zaujal a rádi byste jej doporučili ostatním, podpořte mně prosím tím, že věnujete minutku svého času a uděláte mi reklamu na linkuj.cz, vybrali.sme.sk či jagg.cz. Přeji příjemné čtení

Poslední články

Diskuse k blogu

Mě se moc líbil 
Film Bathory jsem viděla, ale půjdu na něj asi ještě jednou. Pan Jakubisko se naštěstí nepustil tou zlatou střední cestou, kdy mohl naznačit, že všechno bylo jinak. Líbilo se mi, jak naboural ten mýtus o čachtické vražedkyni. Napadlo vás ale, že filmem Bathory chtěl sdělit i cosi jiného ? Třeba to, jak snadné je někoho zničit kupříkladu tím, že ho zkriminalizujeme a státní mašinérie už se postará. Nemáte dojem, že se sice změnily dobové rekvizity, ale podstata zůstala stejná ? 
Vložil: Hanka (03.09.2008 08:50:24)
Báthory 
Včera jsem byl na diskutovaném filmu. Velmi pěkné. Vřele doporučuji. Již dlouho jsem neviděl podobný evropský film. Možná bych si vzpommněl na nějaký anglický ale ostatní evropské filmy ? Čekal jsem kvalitu a nezklamal jsem se. Nádherná kamera, nádherné kostými i hudba. Obrazy přírody a "středověku" jsou nádherně skomponovány. Pohlazení pro oko duši. Pane režisére Jakubisko - děkuji. 
Vložil: Ondra (03.09.2008 08:52:42)
Uvidíme 
Chci na tento film taky jít, a až ho uvidím, řeknu, zda se mi líbil či ne, ale fundovaný odborník nejsem.

Oceňuji, že tam je spíš historie bez velkých masakrů, i když se to asi negativně projeví na tržbách. 
Vložil: Lipi (03.09.2008 08:54:35)
Zklamání 
Nějak jsem filmu nepřišel na chuť. Podle mého se jedná o přehnaně dlouhou slátaninu, která se snaží pojit dohromady až příliš moc žánrů a ve výsledku jí to neprospívá. Také nechápu postoj pana Jakubiska, který si ještě stěžoval, že na film měl málo peněz.
Abych jen nehanil, musím říct, že je ta slátanina pěkně natočená. 
Vložil: crtec (18.12.2008 23:14:30)
Přidání příspěvku
©PC-guru.cz 2000-2008 | Optimalizováno pro 1024*768