Úprava fotek 2 - focení proti slunci

Každý fotograf jistě zná pravidlo že fotit proti slunci je špatné a nemá se to. Někdy ale nastane situace, kdy nemáme na výběr. Tady je nutné fotku následně upravit v počítači. Postup úpravy fotek jsem si nenechal pro sebe, protože předchozí popis úpravy fotek se čtenářům poměrně líbil... Úprava je provedena v programu Gimp, který si můžete stáhnout legálně zdarma.

V létě jsem byl na dovolené na chalkidiki a rozhodli jsme se vyjet na lodích okolo poloostrovu Atos, kde se nachází mnišský stát a spousta klášterů. Jako naschvál byl okolo silný opar, viditelnost byla pouze několik kilometrů a slunce svítilo přímo proti nám. Rozhodl jsem že si nenechám focení ujít a fotky se pokusím upravit v počítači. První fotka, kterou jsem se rozhodl upravit je zde:

Úprava fotky "klášter proti slunci"

úprava fotek - klášter proti slunci

Na této fotce je silně vidět mořský opar, protože je focena ze vzdálenosti přibližně 1 km. Když jsem se podíval na histogram fotky, zjistil jsem že úprava nakonec nebude moc složitá složitá. První krok byl tedy natáhnutí histogramu pomocí křivek (menu vrstva -> barvy -> křivky) následovně:

úprava fotek - klášter proti slunci - krivky

Po této úpravě se kvalita fotky značně zvýšila, je kontrastnější, ale stále jí chybí barvy. Proto jsem vybral nástroj Odstín a sytost, který je umístěn v menu Vrstva -> Barvy -> Odstín a sytost. Hodnotu sytost jsem zvýšil tak, aby barvy upravená fotka byla dostatečně barevná.

úprava fotek - klášter proti slunci - sytost

Sytost fotky jsem zvýšil, ale stále je zahalena do modrého oparu. Ten jsem eliminoval tak, že jsem zmenšil podíl modré barvy (menu Vrstva -> Barvy -> vyvážení barev).

úprava fotek - klášter proti slunci - vyvážení barev

Po této úpravě se vyjasnila zeleň i celý klášter. Dále jsem u této fotky mohl provést výřez na klášter, ale rozhodl jsem se jej neprovádět, protože by se vytratil monument hor a dojem nepřístupnosti a uzavřenosti kláštera. Upravená fotka vypadá takto:

úprava fotek - klášter proti slunci

Podle mého názoru uvedená úprava udělala z původní fotky fotku o řád lepší

Úprava fotky "malý klášter"

úprava fotek - klášter proti slunci

Na této fotce je opět vidět mořský opar, úprava fotky bude podobná jako úprava předchozí fotky. První krok byla tedy úprava histogramu pomocí křivek (menu vrstva -> barvy -> křivky) následovně:

úprava fotek - klášter proti slunci - krivky

Po této úpravě se je fotka kontrastnější, ale je barvy nejsou jasné. Proto jsem vybral nástroj Odstín a sytost (v menu Vrstva -> Barvy -> Odstín a sytost). Hodnotu sytost jsem zvýšil tak, aby barvy upravená fotka byla dostatečně barevná.

úprava fotek - klášter proti slunci - sytost

Modrý opar jsem upravil úplně stejně jako při úpravě předchozí fotky, úpravou vyvážení barev (snížení sytosti modré barvy, menu Vrstva -> Barvy -> vyvážení barev).

úprava fotek - klášter proti slunci - vyvážení barev

Po této úpravě se vyjasnila zeleň i celý klášter. Po této úpravě fotky jsem provedl výřez na klášter. Upravená fotka vypadá takto:

úprava fotek - klášter proti slunci

Úprava fotky "bitva o Kyjev"

Posledním dnešním návodem na úpravu fotek bude fotografie pořízená z rekonstrukce bitvy o Kyjev. Diváci zde měli přístup jenom z jedné strany areálu a slunce bylo opět naproti. Není to žádná tragédie, protože i tahle fotka se dala poměrně dobře upravit.

úprava fotek - bitva o kyjev

Na této fotce se opět projevilo slunce, které bylo proti foťáku. Stíny na fotce jsou moc tmavé a barvy bledé, úprava fotky bude podobná jako úprava předchozí fotky. Začnu tedy úpravou histogramu pomocí křivek (menu vrstva -> barvy -> křivky) následovně:

úprava fotek - bitva o kyjev - krivky

Dále jsem provedl vyvážení barev (menu Vrstva -> Barvy -> vyvážení barev) následovně:

úprava fotek - bitva o kyjev - vyvazeni

Nakonec jsem fotku oříznul tak, abych zachytil detail vojáků. Zásadně ořezávám fotky na poměr 2:3, protože vyvolaná fotografie má přesně tento poměr, a tedy ve fotolabu nebude docházet k žádným ořezům:

úprava fotek - bitva o kyjev - oriznuti

To zda úprava fotky byla úspěšná, můžete rozhodnout sami:

úprava fotek - bitva o kyjev

A vaše názory na úpravu fotek?

Pokud jste dnešní delší článek o úpravě fotek dočetli až sem, budu rád když mi v diskusi necháte komentář, či vaše dojmy o mnou provedených úpravách.

Vyšlo 28.09.2007, v blogu: 0 1 2 3 4 5 6 7 8

Děkuji, že jste se rozhodl(a) přečíst tento článek. Budu rád i za komentář. Pokud Vás tento článek zaujal a rádi byste jej doporučili ostatním, podpořte mně prosím tím, že věnujete minutku svého času a uděláte mi reklamu na linkuj.cz, vybrali.sme.sk či jagg.cz. Přeji příjemné čtení

Poslední články

Diskuse k blogu

Focení proti slunci není špatně 
Není pravdou, že fotit proti slunci se zásadně nemá. Jen se s tím musí počítat. Ono leckdy stačí, když při focení nastavíme nad objektiv ruku, aby slunce nepražilo přímo do něj, a fotka je naprosto OK. Jinak je samozřejmě dobré používat clonu, ale to například u dost kompaktů není možné. No a jako poslední možnost je pak právě postúprava fotek na kompu. 
Vložil: nogard (28.09.2007 14:53:41)
 
Zdravím, pěkný článek. Mám s GIMPem jednu nejasnost, kterou jsem doteď neodhalil - totiž jak při retušování fotky myší zúžit nebo rozšířit tvary (třeba ztenčit moc širokou ruku nebo změnšit oblouk brady apod.). Klonováním je to moc pracné, rozmazání rozmazává a kopírování vybrané části o kousek vedle také nic moc. Nebyl by nějaký tip, případně další díl seriálu?  
Vložil: Wu (04.10.2007 07:54:29)
Opětovné zobrazení fotografií. 
Po dokončení úpravy fotografie a následném uložení zpět do obrázků,se při prohlížení objevý v obrázcích ikona gimpu2 a po otevření obrázku se fotografie zobrazí zas v gimpu2.Jak mám udělat aby jse mi fotografie po dokončení úprav zobrazila klasicky jako uložená fotka a zobrazila se mi ve Windows fotogalerii. 
Vložil: Teri11 (29.12.2008 09:04:29)
fotky 
Úprava fotiek nafotených proti slnku ma skutočne zaujal. Iba pred nedávnom som začal používať gimp a tieto návody sú pre mňa veľmi poučné. 
Vložil: juko56 (06.01.2009 11:44:00)
ale jo 
Ale joo, já fotím vždy proti sluncia vyplatilo se mi to.Jsou s toho krásné umělecké fotografie!!Radím vám, vždy fotte proti slunci''!! 
Vložil: Hmmm (02.05.2011 18:36:31)
Přidání příspěvku
©PC-guru.cz 2000-2008 | Optimalizováno pro 1024*768