Výběr digitální zrcadlovky - Nikon D40

Vybrat si ten správný digitální fotoaparát není v dnešní široké nabídce produktů jednoduché. Posledních několik týdnů jsem strávil čtením recenzí a uživatelských názorů k mnoha typům kompaktů a v podstatě mě všechny od kompaktu odradily. Pokud vás zajímá proč, čtěte dále...

Dosud jsem foťil s foťákem Olympus C5000. Fotil jsem s ním blesky, v přírodě i na dovolené. Fotky byly celkem kvalitní, což bylo způsobeno hlavně větším snímačem, než mají současné kompakty. Ve spojení s rozlišením 5 Mpix produkoval poměrně malý šum. Rád bych našel podobný ale v současné nabídce žádný takový neexistuje.

Digitální kompakty

Současné kompakty mívají snímače poloviční (cca 5x3mm oproti 8x5mm), rozlišení okolo 10 megapixelů. Díky tomu jsou jednotlivé body mnohem menší a neuvěřitelně šumí. Další nevýhodou současných fotoaparátů je rychlost focení. Než kompakt zapnete, čekáte cca 3 sekundy než se rozjede. Potom když udělám snímek, tak se další 2 sekundy ukládá na kartu. Pokud byste navíc chtěli změnit nastavení (vyvážení bílé, ostření, prioritu času, clony) tak musíte položku hledat v menu a to trvá další drahocenné sekundy. Mezitím můžete o důležitý okamžik nenávratně přijít...

Další nevýhodou současných kompaktů je neuvěřitelně špatná optika. Výrobci se předhánějí většími a většími zoomy, optika zvětšuje se komplikovanost a počet čoček v objektivu a díky tomu se zhoršují optické vlastnosti. Nejčastěji se vady projevují na kontrastních místech (např. větve stromu focené proti obloze) jako zelené či červené okraje. Foťáky které disponují větším zoomem (cca 10x a víc) jsou na tom opravdu špatně.

Tyto všechny vlastnosti mě od obyčejného kompaktu odradily, i přes jeho ceny. Ty se pohybují v rozmezí 2-8 tisíc Kč. Mé požadavky na nový foťák jsou:

 • Rozlišení 5-7 megapixelů, větší produkuje příliš velký šum.
 • Maximální zoom 3x až 5x, větší komplikuje optiku a projevují se chromatické vady
 • Rychlé zapnutí přístroje a sekvenční snímání
 • Možnost focení do formátu RAW
 • Optický stabilizátor výhodou
 • Čím větší čip, tím lepší
 • Kvalitní tělo, žádné lehké plasty
 • Cena do 8 tisíc
Nikon D40

Elektronické zrcadlovky

Další kategorií foťáků jsou elektronické zrcadlovky. Ty se svou konstrukcí podobají kompaktům, nicméně je v mnoha vlastnostech převyšují. Mívají trochu větší snímače a méně šumí. Navíc umožňují přesnou volbu parametrů expozice, a produkují mnohem kvalitnější fotky. V této kategorii jsem začínal vážně vybírat. V této kategorii mě již zaujaly některé modyly:

 • Sony DSC H50 - Má kvalitní objektiv Carl Zeiss, cena okolo 7500, ale má menší čip
 • Panasonic FZ18 - Malý čip, víc šumí
 • Nikon Coolpix S700 - Umožňuje focení do formátu RAW, snímač s úhlopříčkou 17mm, 5 megapixelů
 • Fuji S100FS - Perfektní kvalita, ale cena 12 tisíc :-(
 • Fuji S6500FD - Velký čip, velmi dobré ohlasy v diskusích, 6 megapixelů, 10x zoom, živý histogram, detekce úsměvu
 • Nikon 8400 - Malý čip, větší šum, výhodou je focení do RAW, magneziové tělo
 • Olympus SP570UZ - Malý čip, výhodou stabilizace obrazu, 13 snímků za sekundu
 • Fuji S9600 - Větší čip, 9 megapixelů, focení do RAW, nemá stabilizátor

Nakonec mě ale zaujala poslední kategorie, digitální zrcadlovka...

Digitální zrcadlovky

Jedná se o kategorii fotoaparátů s nadprůměrnou kvalitou zpracování i obrazu. Výhodou je možnost měnit objektivy. Typičtí uživatelé digitálních zrcadlovek jsou lidé, kteří si potrpí na kvalitu. Cena digitálních zrcadlovek začíná na 7000. Horní hranice se pohybuje v řádu statisíců korun.

Výhody digitálních zrcadlovek oproti klasickým kompaktům

 • Rychlost focení je neuvěřitelná. Stačí držet spoušť a poslouchat zvuk uzávěrky. Více než 2 fotky za vteřinu.
 • Doba startu je opravdu nízká. Ihned po zapnutí se může fotit.
 • Kvalitní, na slunci čitelný displej. Prohlížení fotek je radost.
 • Akce v menu jsou rychlé, odezvy nízké, často používané funkce mají samostatné tlačítko na těle přístroje.
 • Automatické i manuální zaostřování.
 • Dlouhá výdrž na baterky. Je možné vyfotit i několik tisíc fotek na jedno nabití.
 • Fotky jsou lepší, čisté, mají lepší barvy apod. Je to díky lepšímu objektivu a čipu.
 • Možnost přikoupení lepšího objektivu, blesku a dalšího příslušenství.
 • Velký foťák se lépe drží v ruce.
 • Při focení se líp fotí s rukama u těla, než s rukama nataženýma a koukáním na displej.
 • A další…

Nikon D40

Nikon D40 je digitální zrcadlovka, která je určena pro ty, kdo chce zakusit rozdíl, který přináší fotografování s digitálními zrcadlovkami. Rozlišení 6 Mpx bohatě stačí i pro citelnější výřezy či plakáty. Nikon D40 obsahuje manuální režimy, ISO 200-3200, závěrka 30-1/4000 s, LCD 2,5 palce, paměťové karty SD a SDHC. Fotografie umožňuje uložit do JPEG souboru, či bezeztrátového RAW, jeho hmotnost je 471g. Často se prodává v balení s objektivem AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55 mm f/3,5-5,6G ED II.

Olympus E410

Olympus E 410 je v současnosti nejmenší digitální zrcadlovka na světě vybavená profesionálním Live MOS snímačem s živým náhledem na LCD obrazovce, novým obrazovým procesorem, který zajišťuje vynikající kvalitu obrazu, výkonným antiprachovým filtrem a dalšími pokročilými funkcemi. Tento set již obsahuje také dva objektivy Olympus E-System 14-42 mm a Olympus E-System 40-150 mm, které pokrývají rozsah ohnisek 28 až 300mm v přepočtu na kinofilm.

Canon EOS 1000D

Dle mého názoru je Canon 1000D pouhou reakcí Canonu na současný stav trhu v tomto segmentu po uvedení řady velmi levných zrcadlovek konkurekce, jako jsou Nikon D40, Olympus E-420, Pentax K200D, Sony Alpha 200 a dalších. Obsahuje 10,1megapixelový snímač CMOS, umožnuje vyfotit až 3 snímky za sekundu

Závěr

Vítězem je pro mě Nikon D40, protože se výrobce v tomto modelu nenechal strhnout současnou tendencí zvyšovat počet megapixelů a zůstal na takovém počtu, který se osvědčil jako plně vyhovující i pro velké zvětšeniny. Jeho procesor je identický s vyššími modely D80 a D200. Závěrka má rozsah 30 sec – 1/4000 + Bulb. Přístroj vytváří snímky veliké 3008×2000 ve formátu JPEG nebo RAW, poměr stran je tedy 3:2 (kinofilmový poměr, vhodný pro fotografie 10×15)

Vyšlo 02.02.2009, v blogu: 0 1 2 3 4 5 6 7 8

Děkuji, že jste se rozhodl(a) přečíst tento článek. Budu rád i za komentář. Pokud Vás tento článek zaujal a rádi byste jej doporučili ostatním, podpořte mně prosím tím, že věnujete minutku svého času a uděláte mi reklamu na linkuj.cz, vybrali.sme.sk či jagg.cz. Přeji příjemné čtení

Poslední články

Diskuse k blogu

nikon D40 
Děkuji za článek k Nikonu D40. Vzhledem k tomu, že jsme se chtěl rozhodnout jakou levnou zrcadlovku si vybrat, tak Vám děkuji. 
Vložil: Petr (08.03.2009 21:32:45)
cena 
Kupovat zrcadlovku v ceně do osmi tisíc? Očekávat v téhle kategorii fotky na úrovni je blbost. IMHO kompakt za stejnou cenu toho nafotí už dneska víc. Zrcadlo bych bral od těch dvaceti tisíc vejš.
Ale to je samozřejmě můj názor a nikomu ho nevnucuji. :) 
Vložil: Petr Socha (22.07.2009 14:20:44)
dočetl jsem  
poměrně dobrý článek jsem rád že takové to nezávislé recenze existují :-) 
Vložil: vojta (07.01.2010 21:36:38)
děkuji 
výborný článek, moc mi pomohl! 
Vložil: (23.02.2010 10:40:57)
Pěkný stručný článek 
Moc pěkný článěk, stručný a přehledný, a právě proto zvlášť vhodný pro lidi, kteří se ve fotoaparátech a zrcadlovkách dobře nevyznají. 
Vložil: dinornis (01.06.2011 09:45:55)
Přidání příspěvku
©PC-guru.cz 2000-2008 | Optimalizováno pro 1024*768