Zamyšlení nad vývojem SW

V poslední době trh komerčních vývojářských nástrojů trochu upadá, protože na scénu nastupuje open source. Například vývojová prostředí Eclipse nebo NetBeans nedávají komerčním produktům příliš mnoho šancí.

Například ceny MS Visual Studia nejsou zdaleka lidové. Za kompletní Team Systems je ve výši 250 000 Kč za první rok a více než 100 000 ročně další roky. Cena za upgrade (100 000 Kč) se týká i současných předplatitelů MSDN Universal a Enterprise. Přestože cenově rozumná alternativa vývojářských nástrojů by mohla být pro fulltime developery dobrá investice, která se rychle vrátí, za tisíce dolarů už se firmy hodně rozmýšlejí.

O nástrojích zdarma...

IT trh je zatím velký a firmy jako Borland, které vyvíjely programátorské nástroje budou muset vyvíjet něco jiného. Prostě se realita změnila. Programátoři teď mohou mít kvalitní nástroje zadarmo (zaplať Pán Bůh za to!) a vydělávat se bude jen na vývoji aplikací pro ostatní uživatele.

A možná bude i hůř!

Za chvíli nemusí být už ani to pravda. Vše možná neodvratně spěje ke stavu, kdy se bude vydělávat na výrobě a prodeji HW, na vývoji zakázkových systémů a na službách. Vše ostatní bude open source. Vývoj softwaru budou podporovat (a financovat) výrobci HW a poskytovatelé služeb, protože budou mít zájem na tom, aby software byl a aby byl kvalitní.

Před 5-10ti lety ještě nebyl trh vývojářských (Javových, ale i C++) nástrojů mrtvý. Ale pro prakticky použitelné (tedy enterprise) verze nasadili jejich výrobci tak vysoké ceny, že trh prakticky sami zlikvidovali. Přece jen za nástroj zaplatím tisíce dolarů jen tehdy, pokud mám zajištěnu návratnost investice.

O návratnosti investic...

"Když kupuješ buldozer, jasně víš, co s ním můžeš dělat. Hrnout hlínu. Na základě toho, kolik hlíny za hodinu vyhrne, a kolik se platí za vyhrnutí kubíku, můžeš spočítat návratnost."

Se složitým vývojovým prostředím si musím chvíli "hrát", abych se vůbec dověděl, co přesně umí. Pak musím napsat nějaký zkušební projektík, abych prostředí skutečně zvládl. Až potom se můžu ucházet o zakázky a kalkulovat, kdy se prachy vrátí.

O nekalé soutěži...

Zvláštní je, že když například MS dohnal ke krachu Netscape, protože nabízel svůj MSIE zdarma, nikomu to nevadilo. Když ale firmy typu IBM, Sun a RedHatu financují open source, což poté stojí existenci výrobce některých druhů SW, je to hrozně špatné.

Mimochodem, ať si Microsoft, Oracle či Sun soutěží v míře arogance vůči zákazníkům jak chtějí, já myslím, že to je jejich věc. Každý člověk má právo od nich nic nekupovat. A první organizace, která se v tomhle směru začala k vývojářům chovat slušně, byla Free Software Foundation. Dodnes můžete porovnat ceny (a licenční podmínky!) vývojových nástrojů a dokumentace od FSF s cenami AT&T, Sunu a dalších. :-)

To jsou pravé důvody, proč mi vyhovuje Eclipse, NetBeans, ale i Vim...

Vyšlo 28.10.2008, v blogu: 0 1 2 3 4 5 6 7 8

Děkuji, že jste se rozhodl(a) přečíst tento článek. Budu rád i za komentář. Pokud Vás tento článek zaujal a rádi byste jej doporučili ostatním, podpořte mně prosím tím, že věnujete minutku svého času a uděláte mi reklamu na linkuj.cz, vybrali.sme.sk či jagg.cz. Přeji příjemné čtení

Poslední články

Diskuse k blogu

Tomik 
Taky z toho nejsem příliš nadšený a ani moji kolegové. Naši korporatni kolegove se obhajuji tim, ze cena MS produktu je mensi nez 1/2 ceny Rational nástrojů :-(

Snad pár trochu pozitivnějších zpráv:
- serverová licence stojí neco kolem 2500 USD za cely server a muze obslouzit 100ky vyvojaru. Jsou jeste CALy, ale ty budou potrebovat pouze lide BEZ Visual Studia Team *cokoliv* (kazde takove VS ma v sobe 1 CAL)
- cely Team Suite je opravdu pekelne drahy (je to Tester Developer Architect). Pochybuji, ze si tento superbalik vubec nekdo koupi.
- specializovane edice Developer, Tester, Architect budou sice o neco drazsi nez soucasne nejvyssi MSDN, ale poplatky za prodluzovani vyssi budou zhruba stejne, v nekterych programech dokonce nizsi
- typicka firma si vystaci s 1 architekt edici, 1 tester edici a zbytek developer edici (unit testy jde delat i v developer edici)
- prechod na Team Developer, Tester nebo Architect bude super-vyhodny pro lidi s existujicim predplatnym MSDN Universal - je to zdaleka nejlevnejsi zpusob, jakje ziskat 
Vložil: (28.10.2008 11:36:35)
Michate hrusky s jablky 
nechapu proc michate .Net komercni platformu ot Microsoft a Javu, ktera je "nekomercni" (pozor na uvozovky) od Sunu..
primarne .Net je urcen pro Windows, ktera jsou jak znamo platna, kdyz to Java je crossplatformi a bezi na vsech moznych os i bezplatnych.
Plus kdyz uz jste zminil Eclipse a NetBeans, tak byste mohl vzpomenout i IntelliJ Idea (platne, a nejlepsi IDE, a to tvrdi nejen vyrobce ale i developri), take byste mohl vzpomenout ze se at .Net at Java da vyvyjet v obycejnem notepadu a pokud uzivatel chce vyhody IDE, tak si myslim, ze neni problem za to zaplatit, ty ceny nejsou tak neunosne.
Plus Gold Partneri Microsoft maji vestsinou vybaveni od Microsoftu zdarma.
Kdyz davam penize do IDE a vyvyjim pro komercni .Net, tak asi zaplatim i za licence pro behova prostredi (OS Win).
Kdyz vyvijim pro Linux, tak asi predpokladam, ze nepotrebuji platne verze.
Mimochodem take existuje freewarove IDE pro .NET, (na nazev si nevzpomenu)
Je to docela sporne, to o cem pisete. Za kvalitu se plati, platilo a platit bude..zadarmo nikdo nedela ;)
Pekny den.
Dmitrij 
Vložil: Dmitrij (03.11.2008 20:33:36)
Pomoc 
Prosím kdo by byl tak hodný a poslal mi registrační kód na NHL09.Předem děkuji.Ferda68 
Vložil: Ferda68 (06.11.2008 20:53:21)
Přidání příspěvku
©PC-guru.cz 2000-2008 | Optimalizováno pro 1024*768